Zobacz, od czego zależy wysokość ceny OC, i oszczędzaj

Dziś jest: Piątek, 21 lutego 2020, Imieniny: Eleonora, Feliksa
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Ubezpieczenia

2019-02-07

Zobacz, od czego zależy wysokość ceny OC, i oszczędzaj

Zdajesz prawo jazdy, rozważasz zakup pierwszego auta i zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie wybrać? Przede wszystkim zadbaj o OC – to ta polisa, do której wykupienia jesteś zobowiązany prawnie. W każdym towarzystwie uzyskasz nieco inną cenę, zawsze jednak wyliczoną na podstawie zniżek i zwyżek. Sprawdź za co są przyznawane, żeby wiedzieć, jak oszczędzać na OC.

Jaki samochód kupić, by cena OC nie była wysoka?

Zniżki i zwyżki w cenie OC wyliczane są między innymi na podstawie tego, jakie auto posiadasz. Jeśli dopiero zdajesz prawo jazdy i jeszcze nie masz auta lub jesteś tuż przed wyborem modelu, zastanów się, który umożliwi Ci zaoszczędzenie na składkach.

Podczas wyliczenia ceny OC ubezpieczyciel weźmie pod uwagę m.in.:

- wiek samochodu. Zniżkę otrzymasz za nowsze, zwyżkę za starsze. Wynika to z faktu, że auta starsza są bardziej zniszczone, wysłużone. Potencjalnie mają za sobą więcej napraw niż nowe. Są bardziej awaryjne i zawodne. A ponieważ awaria na drodze może doprowadzić do kolizji lub wypadku, ubezpieczyciel podejmuje większe ryzyko, obejmując ochroną taki pojazd,

- markę i model pojazdu. Każde towarzystwo ma dostęp do statystyk wypadków. Przedstawiciel zobaczy, czy to posiadane przez Ciebie psuje się i doprowadza do wypadków często, czy nie. Warto więc, byś podczas zakupów wziął to pod uwagę,

- wielkość silnika. Im większy silnik w pojeździe, tym szybciej będziesz mógł poruszać się po drogach, a co za tym idzie tym większe zagrożenie będziesz stanowił. Jako młodego kierowcę może Cię kusić wizja posiadania szybkiego samochodu, jednak pamiętaj, że nie idzie to w parze z oszczędnością.

Przeczytaj artykuł: Jak można uniknąć zwyżki dla młodych w ubezpieczeniu OC?, dzięki któremu poznasz sprytne sposoby na obniżenie ceny OC po zakupie samochodu. Nie czekaj kilku lat, aż będziesz mógł się pochwalić długą i bezkolizyjną historią jazdy. Płać niską cenę OC już teraz.

W jaki sposób cena OC zależy od Ciebie?

Nieco zdradziliśmy już wcześniej, pisząc o długiej i bezkolizyjnej historii jazdy. Faktycznie staż za kierownicą oraz niewdawanie się w kolizje – a przynajmniej z Twojej winy – to czynniki, dzięki którym zyskasz lepszą cenę OC w kolejnych latach posiadania polisy.

Zniżki OC są też przyznawane za dane osobowe, takie jak stan cywilny czy miejsce zamieszkania. Jako małżonek i rodzic w teorii masz więcej do stracenia, więc ubezpieczyciel będzie mógł założyć, że jeździsz ostrożniej, rozważniej, odpowiedzialnie. Prawdopodobnie wozisz w aucie rodzinę, więc jesteś uważniejszy. Z kolei miejsce zamieszkania – podobnie jak marka i model samochodu – ma związek ze statystykami. Towarzystwo ubezpieczeniowe sprawdza, na jakim obszarze dochodzi do wypadku częściej niż na innych. Jeśli na Twoim, niestety nie otrzymasz niższej ceny OC z tego tytułu.

Znaczenie ma staż za kierownicą, ale także wiek. Możesz być młodym kierowcą, lecz dojrzałym człowiekiem z dziećmi, a może nawet wnukami, ale także młodym kierowcą pod każdym względem. W tym ostatnim przypadku otrzymasz najmniej zniżek OC. Młodym osobom przypisywana jest jazda brawurowa, chęć testowania granic i pobudliwość. Cechy te – nawet jeśli wcale ich nie masz – nie działają na Twoją korzyść. Tym bardziej przyda Ci się znajomość sposobów na obniżenie ceny OC.


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.