W jakiej sytuacji i jak zmienić ubezpieczyciela?

Dziś jest: Piątek, 21 lutego 2020, Imieniny: Eleonora, Feliksa
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Ubezpieczenia

2019-01-04

W jakiej sytuacji i jak zmienić ubezpieczyciela?

Po kilku miesiącach lub latach zorientowałeś się, że płacisz za ubezpieczenie OC zdecydowanie więcej niż Twoi znajomi? Nie byłoby to niczym dziwnym, gdyby nie fakt, że mają prawo jazdy mniej więcej tak długo jak Ty, jeżdżą samochodami tej samej marki i podobnego rocznika oraz mają podobną sytuację życiową. Czy to odpowiedni moment, by zmienić ubezpieczyciela? Sprawdź, jak rozwiązać problem!

Na jakiej podstawie wylicza się cenę ubezpieczenia OC?

Nic w tym dziwnego, że Twoje składki są innej wysokości od składek członków rodziny bądź znajomych. Cenę ubezpieczenia OC wylicza się na podstawie wielu danych dotyczących zarówno Ciebie, jak i samego samochodu. Przykładowe to długość posiadania prawa jazdy, bezkolizyjna historia jazdy, miejsce zamieszania, status cywilny, marka i model pojazdu, jego wiek, wielkość silnika.

Za każdą ze składowych ceny ubezpieczenia OC są Ci przyznawane zniżki lub zwyżki. Możesz co prawda zastosować kilka tricków pozwalających zaoszczędzić u danego ubezpieczyciela, np. zarejestrować auto z kimś o lepszej historii jazdy bądź wymienić auto na nowe, jednak czasem jedynym wyjściem jest zmiana towarzystwa. Przekonaj się, jakie kroki formalne musisz wówczas podjąć: Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Targować się czy szukać nowego ubezpieczyciela?

Jak tylko zorientujesz się, że srogo przepłacasz na ubezpieczeniu OC, skontaktuj się ze swoim towarzystwem. Istnieje szansa, że jako stałemu i wiernemu klientowi zostanie Ci zaproponowana zniżka. Weź też pod uwagę, że wyższa cena ubezpieczenia OC może się wiązać z ukrytymi udogodnieniami, których nie mają Twoi znajomi płacący za polisę mniej.

Ukrytymi udogodnieniami mogą być darmowa Zielona Karta wydawana podczas wyprawy za granicę, atrakcyjniejsze pakiety OC + ubezpieczenia dodatkowe, czy też gwarantowana ochrony zniżek w razie wdania się w jedną kolizję w trakcie okresu ochrony. Oczywiście jeżeli uważasz, że z Zielonej Karty nie skorzystasz, ochrona zniżek nie jest Ci potrzeba, a dodatkowe ubezpieczenie Cię nie obchodzi, nie warto byś płacił za – w tym wypadku – zbędne udogodnienia.

Co warto wiedzieć o zmianie ubezpieczyciela?

Rozwiązywanie umowy z jakąkolwiek firmą kojarzy się z koniecznością dopełniania wielu formalności i skomplikowanym procesem. W przypadku zmiany towarzystwa ubezpieczeniowego wcale nie musi to wyglądać tak zawile. Niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają załatwienie procedury przez internet. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz, zeskanować go i wysłać mailem.

Warto pamiętać o terminach związanych z wypowiedzeniem umowy. Jeśli chcesz zrobić to
„tak po prostu”, dostarcz formularz do ubezpieczyciela maksymalnie w przedostatnim dniu obowiązywania ochrony OC. Jeśli jednak kupiłeś auto, które ma ubezpieczenie OC po poprzednim właścicielu albo zapomniałeś rozwiązać starą umowę, wykupiłeś nową i w efekcie jesteś podwójnie ubezpieczony, masz prawo do zerwania umowy natychmiast. Za niewykorzystany czas ochrony otrzymasz zwrot pieniędzy, jeśli już je zapłaciłeś. Jeżeli nie zapłaciłeś, będziesz musiał uiścić opłatę od dnia automatycznego odnowienia polisy do jej rozwiązania.

 


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.