Czy można korzystać z OC po poprzednim właścicielu auta?

Dziś jest: Piątek, 21 lutego 2020, Imieniny: Eleonora, Feliksa
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Ubezpieczenia

2019-03-28

Czy można korzystać z OC po poprzednim właścicielu auta?

Przeczytaj artykuł i przekonaj się, jakie prawa związane z ubezpieczeniem komunikacyjnym przysługują nabywcy używanego samochodu. Czy możesz wykorzystywać OC wykupione przez poprzedniego właściciela? Czy wolno Ci się go zrzec? Jeśli tak, to w jaki sposób? Poznaj odpowiedzi na nurtujące pytania.

O czym należy pamiętać podczas podpisywania umowy kupna-sprzedaży auta?

Przepisy dotyczące ubezpieczeń komunikacyjnych są precyzyjne, a ich przestrzeganie egzekwowane. Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi mieć ważne OC. Za jego wykupienie odpowiada właściciel auta. To oznacza, że w chwili kupowania/sprzedawania używany samochód jest objęty ochroną OC. Aby upewnić się, że sprzedawca postępuje uczciwie, możesz samodzielnie sprawdzić ważność polisy na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Potrzebny będzie Ci do tego numer rejestracyjny lub VIN auta, którego zakup rozważasz.

Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży powinieneś otrzymać od poprzedniego właściciela komplet dokumentów dotyczących ubezpieczenia OC. Bez względu na to, czy okres ochronny kończy się za miesiąc, czy za ponad pół roku, masz prawo do korzystania z zastanego OC. Sprzedawca nie może rozwiązać umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Zrobić to możesz tylko Ty. Sprawdź dlaczego i w jaki sposób: https://kioskpolis.pl/zrzeczenie-sie-ubezpieczenia-na-czym-polega/.

Czy trzeba płacić za OC po poprzednim właścicielu?

Ponieważ składkę za OC kupionego przez Ciebie samochodu opłacił poprzedni właściciel, Ty nie musisz już tego robić. Wyjątek stanowi sytuacja, w której przysługuje Ci znacząco mniej zniżek niż poprzedniemu właścicielowi. Jak zapewne wiesz, OC wylicza się na podstawie różnych danych, w tym osobowych. Jeżeli poprzedni właściciel jest osobą z wieloletnim doświadczeniem na drodze i bezkolizyjną historią jazdy, Ty zaś młodym i świeżo upieczonym kierowcą, towarzystwo ubezpieczeniowe może zażądać dopłaty w wyniku rekalkulacji. Nie będzie ona wyższa od kosztu pełnej składki OC, więc z finansowego punktu widzenia lepiej ją opłacić niż wykupywać nową polisę.

Drugi przypadek, w którym będziesz musiał zapłacić za OC po poprzednim właścicielu, ma miejsce, kiedy sprzedający postanawi wyliczyć kwotę przypadającą na czas od podpisania umowy do końca ochrony OC i dodać ją do ceny samochodu. Jeśli nie odpowiada Ci takie rozwiązanie, umów się ze sprzedającym, że po zarejestrowaniu samochodu wypowiesz OC i zakupisz korzystniejsze w innym towarzystwie.

Kiedy i jak wypowiedzieć OC po poprzednim właścicielu?

Zgodnie z przepisami masz prawo korzystać z OC po poprzednim właścicielu do momentu wygaśnięcia, ale możesz też z niego zrezygnować. Masz na to dokładnie 30 dni od podpisania umowy, by nie podlegać rekalkulacji składki. Powinieneś udać się z wnioskiem wypowiedzenia do towarzystwa ubezpieczeniowego lub przesłać je pocztą (niektóre towarzystwa umożliwiają zeskanowanie dokumentu i załączenie w e-mailu). Polisa zostanie zerwana natychmiastowo, a poprzedni właściciel odzyska pieniądze za niewykorzystany czas ochrony.

Pamiętaj jednak, że teraz na Tobie – jako na nowym właścicielu pojazdu – spoczywa obowiązek dbania o ciągłość OC. Zanim wypowiesz to, które działa obecnie, znajdź i wykup polisę w nowej firmie. Skorzystaj z internetowej porównywarki ubezpieczeń, aby ocenić, która oferta jest dla Ciebie najkorzystniejsza pod względem zakresu, ceny i udogodnień.


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.